BOeing ekspertiz

Boeing Müşavirlik Türkiye

about image

Havacılıkta Barotravma nedir?

Uçak yolculuğunda iniş veya kalkış sırasında,  kulakta geçici tıkanmalar  ve şiddetli ağrılar, uzun süreli tıkanıklıklar, duyma kayıpları baş dönmesi şeklindeki travmalara barotravma veya hava basıncı kaynaklı uçuş ağrısı denilir.

jetucak

UÇUŞTA BAROTRAVMA

UÇAKTA İÇ KULAK AĞRISI ve ÖNLEMLER

Uçak yolculuğunda iniş veya kalkışta,  kulakta geçici tıkanmalar olur. Bazılarında ise bununla birlikte şiddetli ağrılar, uçuş boyunca  tıkanıklık, duyma kayıbı ve  baş dönmesi  olur..
Normalde kulağımız, yutkunma sırasında iç ve dış basıncı eşitleyecek bir yetenekle yaratılmıştır. Burnunuzu kapayarak yutkunduğunuzda kulaklarınızın tıkandığını, burun açıkken tekrar yutkunduğunuzda ise açıldığını hissedebilirsiniz. Yutkunma sırasında duyduğumuz çıtırtı, genizden orta kulağa havanın ulaşmasını sağlayan östaki borusunun, saniye altı bir sürede açılıp kapanmasına bağlıdır. Bu basınç dengeleyen sistem eğer düzgün çalışmazsa uçuşta ve denize dalış sırasında sorunlar yaşanması beklenebilir.

 Diğer yandan test sırasında çıtırtı veya tıkanma açılma olayını hissetmediyseniz, bu  bir rahatsızlıktır, sordurundur.
Kulakta basınç dengelenmesine bağlı gelişen bu tip olaylara barotravmadenilir. Yaşanan irtifa şiddetine bağlı kulak zarında kanama, orta kulakta sıvı toplanması, nadiren delinme ve  işitme kayıbı mümkündür.
En çok basit nezl egrip gibi bir üst solunum yolu infeksiyonu sırasında, kişi burun tıkanıklığı olduğu halde uçağa bindiğinde bu durumla karşılaşır. Kronik burun tıkanıklığı, tıkayıcı şiddette deviasyonu ve burun eti şişmesi olankişi, sinüzitli hasta, alerjik nezlesi olanlar ve geniz eti olan çocuklar kulak ağrısını uçuşta yaşayabilir.
 

ÖNLEMLER
• Dekonjestan grubu hap alma
• Kalkış ve özellikle iniş sırasında uyumuyor olmak. Bu durum yöntemleri uygulayabilmenin ilk şartıdır.
• Burun açıcı sprey kullanmak.
• Yutkunma egzersizi. Sakız çiğnemek.  Su içmek.  Bebek ve çocuklara emzik vermek Uçuş öncesi bol sıvı alınması da östaki borusunun işleyişi için önemlidir.
• Esneme hareketi yapmak.
• Kalkış sırasında burunu kapatarak yutkunmak.
• Alçalma sırasında ise ağzın ve burnun kapatılarak, nefes vermeye çalışarak kulağa hava göndermek. (valsalva işlemi)

 KBB Uzmanından destek almak.

Orta kulak ve uçuşta ağrı

Hava yolculuğunda ağrıya yol açan, orta kulaktır. Basınç değişikliklerinden etkilenir. Normal olarak her yutkunulduğunda kulaklarda ufak bir çıt sesi veya basınç oynaması hissedilir. Bu esnada geniz ile orta kulak arasındaki östaki borusu  ile orta kulağa hava kabarcığı geçmiştir. Orta kulaktaki hava burayı döşeyen doku tarafından sürekli emilir ve diğer taraftan östaki borusu her yutkunuşta sürekli hava sağlar. Bu sayede kulak zarının her iki tarafındaki hava basıncı eşitlenir. Eğer bir şekilde basınç farkı oluşursa, kulaklar tıkanır veya ağrı oluşur.

Uçuş esnasında bir bardak su içmek

KBB hastalıklarına yatkınlığı olan kişilerin uçuşlarda kulakları hassaslaşacaktır. Bir bardak su içmek çok zaman kulağı korumaya yeter..